ایزوگام چیست ؟

ایزوگام گونه‌ ای عایق آماده ضد نم و رطوبت برای پوشاندن پشت بام ، استخر و مانند آن است . ایزوگام پوششی است برای عایق کردن که برای جلوگیری از رخنه و نفوذ آب بکار می‌ رود ، و از فرآورده‌ های نفتی بدست می‌ آید .

نصب ایزوگام

عایق بندی رطوبتی ساختمان‌ها که تا سالیان گذشته به صورت سنتی ، با آسفالت و قیر گونی انجام می‌ شد با پیدایش عایق‌ های رطوبتی و مزیت‌ های این نوع عایق‌ ها به تدریج جای خود را به این عایق‌ ها دادند. امروزه در بیش‌ تر ساختمان‌ ها چه در مرحلهٔ پی و فونداسیون و چه در ایزولاسیون دیوارها ، سرویس‌ ها و پشت بام ، ایزولاسیون با لایه ایزوگام انجام می‌گردد .

 

آشنایی با فرآیند تولید ایزوگام

بسته به نوع ایزوگام (تک لایه یا دو لایه) تیشو و پلی آستر وارد تشتک قیر می‌ گردند . سپس با مواد پرایمری یا قیر دمیده آغشته می‌گردد.

همچنین ضخامت لایه توسط مجرای خروجی تعبیه شده در بالای تشتک قیر تنظیم میگردد . سپس ورق آلومینیم به لایه آغشته به مواد ، چسبیده و وارد حوض آب می‌ گردد. لایه پس از طی حوض آب و عبور از بین غلطک ها سرد می گردد.

خط تولید ایزوگام

در مرحله بعد پلاستیک پشته لایه به آن اضافه می‌ گردد و لایه ایزوگام وارد آسانسور ذخیره‌ سازی می گردد. آسانسور باعث ذخیره‌ سازی موقت لایه ایزوگام در دستگاه، و جلوگیری از توقف تولید می شود. همچنین فن‌ های خشک‌ کننده ، عملیات خشک کردن ایزوگام را انجام می دهند. در پایان ایزوگام وارد رول کن می‌ گردد و به طول ۱۰ متر حول میله‌ ای مخروطی شکل ، رول می گردد. بعد از رول شدن ، لایه بریده و توسط پرتاپ کننده به بیرون پرتاپ می‌ گردد .

 

معرفی انواع ایزوگام موجود در بازار

ایزوگام بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن به دو نوع تقسیم می‌شود:

انواع ایزوگام

۱. ایزوگام پلیمری با استفاده از قیر خالص ۷۰–۶۰: عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر خالص ۷۰–۶۰ بوده و دارای کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با ایزوگام دمیده است . قیر خالص ۷۰–۶۰ از پالایش نفت خام به دست می‌ آیند. در اثر حرارت دادن نفت خام ، بنزین ، حلالهای نفتی ، نفت چراغ ، نفت گاز و سایر روغن های سبک آن در برجهای تقطیر پالایشگاه جدا شده و در گرمای بیش از حدود ۳۸۰ درجه (در فشار عادی) قیر آن به جا می‌ماند که به صورت جامد یا نیمه جامد است . قیرهای خالص ، با درجه نفوذشان نامگذاری شده‌اند . قیر ۶۰/۷۰ در آب‌بندی بام به مصرف می‌ رسد.
مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام پلیمری : قیر خالص ۷۰–۶۰ ، پلی آستر ، تیشو ، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون ، پلاستیک پشت لایه ایزوگام ، پودر تالک ، مواد APP درجه ۱ و ۲ ، پوشال گونی پلاستیکی
جهت تولید این گونه ایزوگام قیر خالص ۷۰–۶۰ و سایر مواد اولیه ذکر شده در جدول یک وارد میکسر ساخت پلیمر می‌گردد . در میکسر مواد ذکر شده میکس و پخته می‌شود . خروجی میکسر، مایعی به نام پلیمر ایزوگام می‌باشد . پلیمر ایزوگام در دستگاه خط تولید تبدیل به لایه ایزوگام می‌گردد.
۲. ایزوگام دمیده با استفاده از نفت کوره (مازوت): عنصر اصلی در این نوع ایزوگام قیر دمیده است و به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین‌تر و عمر کم تری دارد.
قیر دمیده: قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به مازوت به دست می‌ آید. در این فرایند، هوای داغ با دمای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد توسط لوله‌های سوراخ‌ دار به محفظه حاوی مازوت دمیده می‌ شود . در اثر انجام این فرایند ، اتم‌ های هیدروژن موجود در مولکول‌ های هیدروکربورها ، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب ، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد. این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام ، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد . علامت اختصاری قیر دمیده R می‌باشد .  مثلاً قیر۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد.
مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام دمیده : قیر دمیده ، پلی آستر ، تیشو ، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون ، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پودر تالک
برای تولید این نوع ایزگام مازوت وارد برج تقطیر شده و پس از عمل بسپارش، تبدیل به قیر دمیده می‌گردد. لازم به ذکر می‌باشد که قیر دمیده تولید شده نیاز به افزایش هیچ ماده‌ای ندارد و مستقیماً وارد دستگاه خط تولید ایزوگام می‌گردد.

تقسیم‌ بندی ایزوگام بر شکل ظاهری و برش روی آن:

ایزوگام عادی (با عرض یک متر و رول‌ های ده متری): این نوع ایزوگام برای مردم شناخته شده است و با لایه‌ های مختلف و روکش‌ های متنوع ساخته می‌شود.

ایزوگام برش خورده (ایزوشینگل): این نوع ایزوگام با برش‌ های خاص و زیبا به منظور عایق نمودن سقف‌ های شیروانی جهت عایق کاری به همراه زیبایی ظاهری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

تقسیم‌ بندی ایزوگام بر اساس نوع لایه‌ های به کار رفته ( تیشو و پلی آستر ) :

ایزوگام تک لایه (شامل پلی استر دوخته) : این نوع ایزوگام به نسبت نوع دو لایه ظریف تر و قابلیت انعطاف بیشتری را دارد.

ایزوگام دو لایه ( شامل تیشو و پلی استر ) : این نوع ایزوگام ضخیم‌ تر از نوع تک لایه بوده و دارای استحکام بیشتری می‌ باشد.

تقسیم‌ بندی ایزوگام بر اساس پوشش روی آن:

ایزوگام با روکش آلومینیم : با توجه به روکش آلومینیمی ، این نوع ایزوگام در جاهایی که در تابش نور مستقیم آفتاب است کاربرد زیادی دارد.

ایزوگام بدون روکش آلومینیم : این نوع ایزوگام بیشتر جهت عایق کاری سرویس‌ های بهداشتی ، پی و... به کار می‌رود.

ایزوگام با روکش سنگریزه : این نوع ایزوگام بیشتر در جاهایی با تردد بالا به کار می‌رود که با توجه ره رنگی بودن سنگریزه‌ های آن جلوه بصری زیبایی ایجاد می‌کند .

موارد کاربرد ایزوگام

ایزوگام به علت سبکی و مقاومت زیاد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل جهت کاربردهای ذیل می‌باشد :

موارد کاربرد ایزوگام

پشت بام‌ها

ایرانیت

پی ساختمان

استخرها

مخازن آب

تونل‌ها

کانال‌های آبیاری

سرویس‌های بهداشتی

سردخانه‌ها

سدها

پل‌های هوایی

باند فرودگاه

پارکینگ‌های طبقاتی

مرغداری‌ها

لوله‌های آب گاز، نفت

دامداری‌ها و غیره...

 

فروش ایزوگام به صورت کلی و جزیی در سراسر ایران

فروش ایزوگام در هر متراژی

 

فروش ایزوگام

خدمات ساختمانی نوین آمادگی خود را به منظور فروش ایزوگام به صورت کلی و جزئی در سراسر کشور عزیزمان ایران را اعلام می نماید .

جهت سفارشات خود می توانید با شماره  09120534068 تماس حاصل نمایید .